
Parabellum. Głębia Osobliwości
Remigiusz Mróz
Cykl: Parabellum (tom 3)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
ocena: 6/6
Patronat medialny:
LITERACKI ŚWIAT CYRYSI
Jest rok 1940. Fala nazizmu coraz bardziej zalewa Europę. Każdy na swój sposób próbuje walczyć z okupantem. Bronek zamierza przedostać się na Zachód, gdzie mają formować się polskie oddziały. Staszek, rozdzielony z narzeczoną, trafia do miejsca, z którego nie ma już ucieczki. Maria za wszelką cenę próbuje go odnaleźć. Pomocy szuka u Christiana Leitnera. Tylko czy można zaufać niemieckiemu oficerowi SS? Kto jest tak naprawdę wrogiem, a kto przyjacielem? Już wkrótce moralność wielu osób zostanie wystawiona na próbę.
Remigiusz Mróz (ur. 15 stycznia 1987 w Opolu) - polski pisarz, autor powieści oraz cyklu publicystycznego "Kurs pisania". Ukończył z wyróżnieniem Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie, gdzie uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych. Debiutował powieścią ''Wieża milczenia''. Jednak to Parabellum jest pierwszą i zarazem najważniejszą książką, jaką autor napisał.
O koszmarze wojny traktuje wiele powieści, niemniej nigdy nie interesowałam się tą tematyką. Dlaczego więc w przypadku cyklu''Parabellum''zrobiłam wyjątek? Bo wyszedł spod pióra Remigiusza Mroza – jednego z najbardziej obiecujących i utalentowanych współczesnych pisarzy. Autor pisze tak rewelacyjnie, że nawet zwyczajna instrukcja obsługi kosiarki w jego wykonaniu mogłaby stanowić fascynującą lekturę.
Wracając do meritum, ,,Głębia osobliwości''to trzeci, zarazem ostatni tom świetnie przyjętej serii historycznej. Poprzednie dwie części wywarły na mnie naprawdę spore wrażenie i już nie mogłam się doczekać, kiedy ponownie będzie mi dane zagłębić się w dramatyczne perypetie bohaterów. W końcu moja cierpliwość została nagrodzona i z radością mogę napisać, że jestem w pełni usatysfakcjonowana.
Podobnie jak we wcześniejszych tomach, wiele się dzieje. Akcja rozgrywa się w różnych zakątkach świata: Polska, Niemy, Francja, a nawet Liban. Naprzemiennie śledzimy poczynania Staszka, Bronka, Marii i Christiana, którzy zmagają się nie tylko z wrogiem, lecz także z własnymi lękami i słabościami.
,,Czuł, że się trzęsie, i słyszał swój przyspieszony oddech. Serce załomotało mu nierówno w klatce piersiowej, gdy uświadomił sobie, że to już koniec. Znalazł się w samym środku mroku, otoczony przez jego osobliwą głębię.’’
Bardzo ciekawym dodatkiem do całej powieści jest wątek kryminalno-detektywistyczny. W rodzinnym domu Christiana grasuje morderca. Podejrzenia padają po kolei na każdego z domowników. Od razu przychodzi na myśl powieść Agaty Chrisite "Dziesięciu małych murzynków". I faktycznie drobne podobieństwa są gdzieś w tle, mimo to cała sprawa nabiera zupełnie innego wymiaru, kiedy poznajemy sprawcę całego zamieszania. Totalny szok.
![]() |
Obóz koncentracyjny Mauthausen (źr.) |
Mróz posiada wyjątkowy dar do tworzenia niezwykłych, wielowątkowych historii. Nic tu nie jest dziełem przypadku. Każde słowo, epizod, postać ma swoje specjalne znaczenie i sens. Całość okraszona jestżywym językiem, adekwatnym do danej sytuacji komunikacyjnej i do odbiorcy. Również napięcie jest umiejętnie stopniowane– w odpowiednich momentach przyśpiesza i wbija nas w fotel niespodziewanymi sytuacjami.Ogólnie książka prezentuje naprawdę wysoki poziom. Absolutnie nie mam się do czego przyczepić.
Parabellum mocno zapadł w mojej pamięci i wyrył głęboki ślad w moim sercu. Autor dokonał czegoś niemożliwego – zaszczepił we mnie ciekawość do historii naszego kraju, zmotywował do pogłębienie wiedzy historycznej o II wojnie światowej i żyjących wtedy ludziach. Mam nadzieję, że w Waszym przypadku będzie podobnie. Zdecydowanie polecam!
***
ps. jutro zapraszam na konkurs z Parabellum :)