![]() |
Książki laureatki Nagrody Literackiej Miasta St. Warszawy (Nagrody Literackiej Miasta St. Warszawy/ Facebook) |
Na barce zacumowanej na Wiśle ogłoszono w niedzielę wieczorem werdykt jury 14. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy
Ogłoszeniu rozstrzygnięcia jurorów przysłuchiwała się publiczność, siedząc na leżakach ustawionych na bulwarach naprzeciwko barki.
Jak co roku nagrodę przyznano w pięciu kategoriach.
A oto werdykt jurorów.
¨Proza: Zyta Rudzka „Tkanki miękkie"
¨ Poezja: Radosław Jurczak „Zakłady holenderskie"
¨ Literatura dziecięca (tekst i ilustracje): Aleksandra i Daniel Mizielińscy „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych"
¨ Książka o tematyce warszawskiej: Grzegorz Piątek „Najlepsze miasto świata"
¨ Warszawska twórczyni: Joanna Rudniańska
Laureatów wyłoniło jury w składzie: Justyna Sobolewska (przewodnicząca jury), Maciej Jakubowiak (sekretarz sury), Anna Kramek-Klicka, Eliza Kącka, Jarosław Klejnocki, Agnieszka Sowińska oraz Karolina Szymaniak. Nagrody pieniężne otrzymają nie tylko laureaci, ale i nominowani autorzy.
Nagroda Literacka m.st. Warszawy to wyróżnienie, którego historia sięga czasów przedwojennych. Konkurs jest kontynuacją tradycji nagrody o tej samej nazwie, przyznawanej w latach 1926-38, a przerwanej przez wybuch II wojny światowej. Pierwszym jej laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza - Władysław, ostatnim zaś przed wojną - Leopold Staff.
W nowych edycjach nagrody specjalnym wyróżnieniem jest tytuł – warszawski twórca przyznawany wybitnym pisarzom w szczególny sposób związanych z Warszawą. Pierwszym, w 2008 roku, uhonorowanym tym tytułem był Tadeusz Konwicki. W kolejnych latach tytuł warszawskiego twórcy otrzymali: Józef Hen (2009), Marek Nowakowski (2010), Janusz Głowacki (2011), Janusz Tazbir (2012), Joanna Kulmowa (2013), Wiesław Myśliwski (2014